Başarılı Bir Logo Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Logo tasarımı zor bir iştir. Mükemmel ve ikonik bir sembol ortaya çıkarmak için kendinize çok fazla baskı yapmanız gerekebilir. Logo özgün, yenilikçi ve ilginç olmalı.

Çok başarılı bazı logolar şans eseri ile oluşmuşken, çoğu logo düşünce sürecinizde uygulaya bileceğiniz bir kaç temel kuralı takip etmektedir.

Beş dakikanızı ayırıp bu yazıyı okumaya devam ederseniz İyi Bir Logo Tasarımı İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural daha iyi logolar tasarlamanıza yardımcı olacaktır.

1. Basitlik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En iyi logo tasarımları genellikle gösterişli değildir. Dört renk ve üç harflerden oluşmazlar. Tasarım trendlerinden etkilenmezler. Bunlar klasik ve basittir.

Temiz hatlar veya marka adınızla başlayın. İlişki kurabileceğiniz ikonik bir görüntü var mı? Bu görüntüyü logo projeniz için nasıl kullanabilirsiniz? Görüntüyü sanatsal bir şekilde oluşturmak eğlenceli bir çözüm olabilir. Diğer taraftan, marka isminiz herhangi bir şey ile ilişkili olmayabilir bu durumda şekiller ve yazıların kombinasyonu daha iyi bir seçenek olabilir.

Logoyu bir bütün olarak düşünün. Şuanki tasarım trendi tek bir yazı karakteri veya ikon ile daha aerodinamik yapıya sahip. Bu oldukça şık görünebilir eğer markayı tanıyorsanız işe yarar. Muhtemelen logoda tek bir kelime olabilir.

Okunabilirliği yüksek basit bir yazı karakteri kullanın. Serifli veya serifsiz olabilir. Özelleştirilmiş seçenekler ile güzel çalışabilir. Ancak trend bir stil için okunabilirliği feda eden yenilikçi yazı karakterlerine dikkat edin.

Klasik görünüm için basit bir işaretle birlikte çift harf kullanabilirsiniz. Gölgelendirme, kabartma veya renkli harflerle delirmeye kalkışmayın. Bu teknikler sıklıkla tecrit halindedir ve iyi bir yalıtım sağlayabilirler. Fakat resimler, antetli kağıt veya arka planın beyaz olmayan yerlerde kullanıldığında sorunlar ortaya çıkabilir.

2. Esneklik

Günümüzde logolar her mecrada kullanılıyor. Sosyal medyada, web sitenizde veya basılı materyaller üzerinde logo kullanılıyor. Bu farklı kullanımların tümü şekil, boyut ve esnekliğin önemli olduğu anlamına gelir.

Logonuz yeterince esnek mi? İşte bir kontrol listesi:

Vektör olmalı. (Büyük format ve yüksek çözünürlüklü kullanımlar için buna ihtiyacınız olacak.)
Kare formuna sahip olmalı. Kare seçenekler, sosyal medya gibi çevrimiçi uygulamalar için bu günlerde zorunludur. Logo daha yatay veya dikey bir şekle sahipse, yalnızca sosyal medya için kare olan alternatif bir biçim düşünün.
Alternatif biçimleri içermesi gerekir. (Buna sosyal medya seçeneği yanı sıra renksiz (beyaz veya siyah) seçenekler ve bir işaret veya harf içeren logo kombinasyonları için dikey ve yatay yönlendirmeler dahildir.
Farklı renk arka planlarda – açık veya koyu renklerde okunabilir olmalı.
Küçük veya büyük boyutlarda okunabilir ve büyütme ve küçültme işleminden sonra orantısız görünmemeli.
Zaman içinde değiştirilebilir ve geliştirilebilir bir şey olmalı. Bir amblemin raf ömrü uzun olmasına rağmen, ileride biraz da olsa değişime ihtiyaç duyabilir.

3. Renk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her logo tam renkli, beyaz veya siyah kullanılmalıdır. Bu seçeneklerden herhangi biri çalışmazsa, logo çalışmaz.

Kişisel olarak, hep siyah-beyaz bir logo tasarlayarak başlıyorum. Bu şekilde şekiller ve harfleri gerçekten görebilirsiniz. Sonra o basit renksiz formatta çalıştıktan sonra renk eklemeye başlarım. Bu, usta bir tasarımcının bana kariyerimin başlarındayken öğrettiği ve kariyerim boyunca değerli olan bir hiledir.

4. Marka Ve Hikaye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha İyi Bir Logo Tasarımı İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Kural
İyi bir logo, temsil ettiği markayla ilgili bir şey söyler. Şirketin öyküsü veya nasıl olması gerektiği konusu.

Bir dakika için Amazon.com logosunu düşünün. Basit metnin altında bir gülümseme var. Orada hikaye ne? (Mutlu müşteriler.) Marka sizi nasıl hissettiriyor? (Mutlu.) Bu kolay bir birlikteliktir ve ilk bakışta görmese bile, kullanıcılar için özel bir duygu uyandırır.

Bir logo, marka öykünüzle alakalıysa daha da unutulmaz olacaktır. Kim olduğunuz veya ne yaptığınızı ve kimliğinizin bir parçası olduğunu söylemeli.

Yukarıdaki RoyalSpeech’in ardındaki zeki ve gizli anlamlara bakın. Logo, konuşmada yapılan işaretleri taklit etmek için iki kısımdan kesilmiş işaretlerden yapılmıştır. Ancak daha yakından bakın: Tasarımdaki tacı görüyor musunuz? Basit işaret, ismiyle konuşur ve kişilerin logoyu tanımlamasına yardımcı olur.

5. Sonsuz Cazibe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dört logo tasarım türünden birine yapışın:

Logotype: Sadece harf kullanılan bir tasarım
Emblem: Bir tasarımın içinde isim
Iconic representation: Kelime olmadan markayı temsil eden bir resim
Icon/name pairing: Bir simge ve yazı
Ardından, çok şık olan öğelerden veya renklerden kaçının. Eğilimlerle dolu bir logo, bu eğilimlerin kaybolması durumunda eski görünümünü çabucak alacaktır. Uzun ömürlü olmasını sağlamak için biraz daha klasik bir şey seçmelisiniz.

Fakat trendlerden de tamamen uzak durmayın. Küçük modern bir dokunuş değerli olabilir. Moda unsurunu, yukarıdaki tüm ipuçlarını düşünerek yerleştirin. Hala çalışıyor mu? Eğer öyleyse, doğru yoldasınız demektir.

Son olarak, kişiliğinizden bir şeyler eklediğinizden emin olun. Tasarımınız sizin imzanızdır.

Kaynak: Designshack

Post a comment